fbpx

Reflü Ameliyatı

[siteorigin_widget class=”Inked_Divider_SO_Widget”][/siteorigin_widget]

GASTROÖZEFAJİAL REFLÜ HASTALIĞI VE CERRAHİSİ

Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması, fizyolojik bir olaydır. Bu fizyolojik olay, yemekten sonra kısa sürelidir, sempron vermez ve gece asla oluşmaz. Ancak bu fizyolojik olay; sık, uzun süreli ve geceleri olduğunda, patolojik bir hal alır. Patolojik reflü olduğunda aside dayanıksız yemek borusu mukozası zarar görür ve özofajit (yemek borusunda yara ve iltihaplanma) oluşur. Bazen bu özofajit zemininde yemek borusu kanseri gelişebilmektedir. Reflü derecesi arttıkça, göğüste yanma, geğirti, bulantı, derin nefes alırken göğüste sıkışma, ağza acı su gelmesi, kusma, öksürük, ses kısıklığı ve kalp ritim bozukluğu şikâyetleri görülür. Hastalar sırt üstü yatamaz ve 2-3 yastıkla yatmaya başlar. Bütün bunlar hastanın yemek yemekten korkar hale gelmesine neden olur.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Reflü gelişmesine neden olan göğüs boşluğu ile karın boşluğu arasında bulunan diafragma kruslarının açılması olayıdır. Bu durum, alt özofagus sfinkterinin gevşemesine neden olur. Bu alt kapaktaki gevşeklik, asitli mide içeriğinin yemek borusuna geçişini kolaylaştırıp, yemek borusunun mukozasını tahrip ederek, baret özofajitin gelişmesine neden olur. Başta asit düşürücü ilaçlar, semptomları rahatlatsa da, ilerleyen dönemlerde fayda etmez hale gelmektedir.

Bundan 10 yıl öncesine kadar medikal tedavi ön planda iken, son yıllarda ileri düzey Laparoskopik cerrahi girişimlerinin yapılmaya başlanması ile daha başarılı ve kalıcı sonuçlar elde edilmektedir.

Hastanemizde, üst düzey Laparoskopik sistemle reflü cerrahisi başarıyla uygulanabilmektedir.
Genel Anestezi altında Laparoskopik 4- 5 küçük insizyonla girilip, mide fıtığı tamir edilip, nissen fundoplikasyonu yapılmaktadır. Reflü cerrahisinde dünyada en çok kabul gören ve revaçta olan ameliyattır. Ortalama bir saat sürmektedir. Hastalar, 1 -2 gün içerisinde taburcu edilmektedir.
Bu ameliyattan sonra hastaların semptomları hızla iyileşmeye başlamaktadır.

Hastalarımızda reflüde başarı şansı yüzde 99 gibi yüksek orandadır. Tekrar nüksetme oranı ise yüzde 1’dir. Ameliyat sonrası hastaların yüzde 90 – 95’i ilaca gereksinim duymamaya başlar. Kısa süre içinde 2- 3 yastıkla yatmaktan kurtulup, yemeklerini daha rahat yemeye başlarlar. Hastanın yaşam konforu bir ay içinde hiç hasta olmayan bireyler gibi olmaya başlar. Hastalarımız yıllarca neden ameliyat olmayıp, hep ilaçlara mahkum olduklarını sorgularlar. Kısacası reflünün en etken tedavisi Laparoskopik nissen ameliyatıdır. Defalarca gastroskopi yaptırmak yerine bir defa ameliyat olup, hastalar bu sorundan kurtula bilinmektedir.

Bariatrik (Obezite) ve Reflü Cerrahisi Uzmanı
Genel Cerrah
Op. Dr. Cavit GÖKTAŞ