fbpx

Mide Katlama

Bu ameliyat yöntemini genellikle morbit obez olmayan klas 1 obezite dediğimiz vücut kitle İndeksi 30-35 arasında olan hastalarda tercih edebiliyoruz.Özellikle kaçak riskinden korkan hastalarca tercih edilmektedir. Hastanede yatış süresi 1 gün işe dönüş 3 gün içinde olabilmektedir.Mide kesilmediği için kaçak riski olmuyor.İştahı fazla olmayan ve Diyabet hastalığı olmayanlar için etkin bir yöntemdir.

Bu ameliyat türünü iki farklı şekilde yapmaktayız.Bunlardan ilki Mide fıtığı ve Reflüsü olanlarda İlk önce mide fıtığını Nissen Funduplikasyon yaparak tamir ediyoruz. Fundus yemek borusu etrafına sarıldığı için mide hacmi azalmaktadır.

Ardından geri kalan kısım mide Tüp şeklini alacak şekilde boydan boya dikişlerle katlıyoruz.Mide hacmi yaklaşık olarak % 50-70 arasında azalır.Hasta erken doyuma ulaşır.Başarıyla uyguladığımız bir ameliyat çeşidi olup hasta hem reflüden hemde fazla kilolarından kurtulmaktadır.

Diğer yöntem ise : Hastada Mide fıtığı yok ise Mide yukardan aşağıya kadar kendi üzerinde tüp mide halini alacak şekilde katlama işlemi yapmaktayız.Kaçak riski yoktur.Mide hacmi küçülür.
Hasta bir günde taburcu edilir.