fbpx

Meme Kanseri Toplantısı

 “FARKINDA OL, GEÇ KALMA!”

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi, ‘1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık ve Bilinçlendirme Ayı’ kapsamında, erken teşhisin hayat kurtardığına dikkati çekmek ve bilinçlendirmek amacıyla İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda konferans düzenledi. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen konferansa; hastane yönetiminin yanı sıra, sivil toplum kuruluşları, parti kadın kolları ve vatandaşlar katıldı. Meme kanserinin simgesi haline gelen pembe kurdelelerin takıldığı etkinlikte; Obezite ve Reflü Uzmanı Genel Cerrah Op. Dr. Cavit Göktaş ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Sadık Muallaoğlu, meme kanseri ile ilgili katılımcılara bilgi aktardı.

 

“Erken Evrede Sağ Kalım Oranı Yüzde 100’e Yakındır”

Tedavisi mümkün olan meme kanserinin erken tanı konulduğunda tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Op. Dr. Cavit Göktaş, sunumunda; meme kanserinin oluşumu, belirtileri, teşhis ve tedavi yöntemlerine değinerek, “Dünyada görülen en sık ölüm nedeni kanserdir. Kanser, ölümcül olmakla birlikte, ciddi işgücü ve maddi kayıplara neden olmaktadır. Bilindiği gibi meme kanseri; yılda yaklaşık 15 bin kadını etkilemektedir. Meme kanseri risk faktörleri arasında; ailede meme kanseri öyküsü olması, geç menopoz görülmesi, erken adet yaşı, çocuk emzirmeme, obezite riski yer almaktadır. Meme kanserinin belirtileri ise; tümör, memede ağrı, memede büyüme, büzülme veya küçülme, cilt değişikliği, meme başı ile ilgili değişiklikler, koltuk altı, kol ödemi, sırt ağrısı ve meme başı akıntısıdır. Erken teşhis önemlidir; çünkü erken evrede sağ kalım yüzde 100’e yakındır. İleri evrede ise sağ kalım oranları düşmektedir ve daha yoğun kemoterapi ve radyoterapi olmak zorunda kalınabilir” açıklamasında bulundu.
Konuşmasında, meme koruyucu ameliyatların erken evrede uygulanabildiğini ifade eden Op. Dr. Cavit Göktaş, “Erken yakalanmış uygun vakalarda meme koruyucu cerrahiyi rahatlıkla uygulayabilmekteyiz. Meme kanserinden korkmadan, öncelikle farkında olarak, memeyi ve hastalıklarını tanıyarak meme kanserinden korunmanız da, erken dönemde tedavi olma şanslarını arttıracaktır” dedi.